Test Jandy – Wprowadzenie do oceny zdrowia i sprawności fizycznej

with Brak komentarzy

2.8. Test Jandy

Test Jandy pozwala na zróżnicowanie, która grupa mięśniowa wchodza w skład zginaczy stawu biodrowego odpowiada za najmocniejszy przykurcz zgięciowy w stawie biodrowym, a tym samym często przodopochylenie miednicy oraz występowanie wady postawy plecy wklęsłe.

Charakterystyka testu:

Osoba testowana w pozycji siedzącej na skraju podwyższenia (stepy, kozetka) kładzie się na plecach pozostawiając dolną część ud i  podudzia poza stepami bez kontaktu stóp z podłożem. Następnie mocno przyciąga jedno z kolan do klatki piersiowej, pozostawiając druga kończynę dolną w rozluźnieniu. Trener obserwując wolną kończynę dolną sprawdza, czy kostki wolnej stopy nie wychodzą poza rzut stawu kolanowego, co wskazywałoby na przykurcz głowy prostej mięśnia czworogłowego uda. Test warto potwierdzić przeprowadzająć dodatkowo test gibkości mięśnia czworogłowego uda.

 

 

 

czy kolano nie znajduje się powyżej stawu biodrowego, co sugeruje przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

czy kolano nie wychodzi na zewnątrz kolca biodrowego przedniego górnego kończyny wolnej, co wskazuje na przykurcz mięśnia naprężacza powięzi szerokiej.

 

Zainteresowały Cię wskazówki dotyczące personalizacji treningu na bazie oceny zdrowia i sprawności fizycznej?  Chcesz pogłębić wiedzę z zakresu oceny zdrowia i sprawności fizycznej  i prewencji występowania urazów i kontuzji? Zapraszamy  do zdobycia szerszej wiedzy w tym zakresie na naszym kursie Medycznego Trenera Personalnego.

Szczegóły znajdziesz na stronie:

https://www.fit-academy.pl/kurs-medyczny-trener-personalny/