Stretching

with Brak komentarzy

Dla kogo ten kurs:

  • dla trenera personalnego, który chce:
    • poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje w zakresie usprawniania ograniczeń zdrowotnych podopiecznych
    • dobrać rodzaj stretchingu do indywidualnych potrzeb podopiecznego
    • spersonalizować część przygotowania do części głównej treningu
    • zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność kazdego rodzaju treningu
    • pomagać swoim podopiecznym osiągać lepsze wyniki sportowe dzięki zmniejszeniu wpływu słabego ogniwa na poziom sprawności fizycznej
    • zgłębić tajniki treningu nakierowanego na prewencję występowania kontuzji i przeciążeń.
  • dla sportowców, którzy chcą:
    • osiągać lepsze wyniki sportowe dzięki zmniejszeniu wpływu słabego ogniwa na poziom sprawności fizycznej
  • zgłębić tajniki treningu nakierowanego na prewencję występowania kontuzji i przeciążeń.
  • podnieść efektywność części rozgrzewki treningu
  • dla każdego kto chce zadbać o swój poziom zdrowia i sprawności fizycznej

Po co Ci kurs Strechingu

Aby Nasze ciało miało szansę ergonomicznie i efektywnie pracować niezależnie od wybranego rodzaju aktywności fizycznej- należy wyeliminować wszelkie kompensacje i zaburzenia w przebiegu prawidłowych wzorców ruchowych przy jednoczesnym podniesieniu temperatury ciała osoby ćwiczącej. Wszelkie ograniczenia w ruchomości stawów i mobilności tkanek miękkich mogą negatywnie wpływać na efektywność podejmowanych form aktywności fizycznej a przede wszystkim zwiększać ryzyko występowania przeciążeń i kontuzji.

Szczegółowa analiza poziomu sprawności fizycznej i potrzeb naszego ciała, dzięki przeprowadzonemu Screeningowi – daje Nam szansę zaprogramować efektywnie rozgrzewkę, która podniesie efektywność każdego rodzaju aktywności fizycznej w części głównej treningu.

Postępowanie takie nabiera wagi jeżeli uświadomimy sobie, że wypracowane efekty zwiększenia mobilności tkanek miękkich i zwiększenia zakresów ruchomości stawów dzięki zastosowanym Technikom: Autouwalniania powięziowo- mięśniowego, PIRu, stretchingu statycznego, stretchingu dynamicznego utrzymują się po zastosowaniu wczęśniej wymienionych technik przez okres ok. 20-30 minut od ich wykonania. Aby układ nerwowy zapamiętał nowe zakresy ruchomości stawów i nową mobilność tkanek miękkich- należy wykorzystać je w praktyce w części głównej treningu. Dzięki takiemu logicznemu podejściu do tematu usprawniania, każdy trening niezaleznie od wyboru formy aktywności fizycznej, wykonywany jest w lepszej, wydajniejszej technice, dzięki czemu układ nerwowy potrafi zapamiętać wyższy poziom sprawności fizycznej i korzystać z niego na co dzień w trakcie codziennych aktywności fizycznych. Po pewnym czasie, zaleznym od poziomu wyjściowego-  doprowadzi to do reedukacji wzorców ruchowych, podniesienia poziomu sprawności fizycznej oraz prewencji występowania urazów i przeciążeń.

Czego nauczysz się na kursie?

  • Dobierać techniki ćwiczeń stretchingu do indywidualnych potrzeb sprawnościowych i zdrowotnych człowieka.
  • Zastosowania stretchingu dynamicznego, statycznego, aktywnego, poziometrycznej relaksacji mięśni oraz ćwiczeń aktywacji mięśniowej.
  • W której części treningu warto stosować odpowiednią metodę stretchingu, aby podnieść tempo budowy zdolności motorycznych
  • Metod zwiększenia efektywności procesu treningowego dzięki zastosowaniu metod stretchingu zmniejszających wpływ ograniczeń sprawnościowych na przebieg wzorców ruchowych

Program Kursu Stretching:

  • Technika autouwalniania powięziowo-mięsniowego

Film instruktażowy (36 min)

Rozciąganie mięśni często ograniczone jest przez działanie punktów spustowych, oraz brak prawidłowych ruchów ślizgowych tkanek miękkich i powięzi między sobą. Zaburzenie ruchu ślizgowego tkanek prowadzi do problemów z ergonomią pracy i zaburzeniem wzorców ruchowych. Technika autouwalniania powięziowo-mięśniowego, dzięki sile nacisku na tkankę mięśniową, dosłownie rozrywa posklejaną powięź i uwalnia punkty spustowe, umożliwiając tkance mięśniowej prawidłowe funkcjonowanie. Odpowiednią siłę nacisku w technice autouwalniania powięziowo-mięśniowego wywołu-jemy za pomocą takich przyborów jak gumowany wałek, różnego rodzaju piłki (do lacrosse, tenisa, baseballa, golfa), lub specjalne rollery ręczne.

 

  • Stretching dynamiczny w postaci kompleksów ruchowych

Film instruktażowy (16 min)

Większość dyscyplin sportu opiera się o aktywności dynamiczne, dlatego nie ma wątpliwości, iż w przygotowaniu do działań sportowych przeważać powinno  rozciąganie dynamiczne. Stretching dynamiczny, czyli wypady, wymachy, krążenia, skręty, skłony oraz ich połączenia w kompleksy ruchowe, pozwala utrzymać lub nawet zwiększyć temperaturę ciała w trakcie rozgrzewki i, co najważniejsze, utrzymać sztywność jednostek ścięgnisto-mięśniowych, co przyczynia się do wzrostu ekonomii pracy mięśniowej, zwiększenia mocy oraz skoczności i siły. Stretching dynamiczny jest najbardziej dopasowaną z form przygotowania tkanki mięśniowej do aktywności sportowej. Jest też formą efektywną – oczywiście w sytuacji, gdy tkanka mięśniowa pozbawiona jest punktów spustowych, a także otoczona prawidłowo uwodnionymi, mobilnymi powięziami, które bez przeszkód ślizgają się między sobą. Już zwiększenie temperatury ciała o 1ᵒC dzięki zastosowaniu stretchingu dynamicznego zwiększa rozciągliwość włókien mięśniowych o 30%. Zwiększa to ich moc maksymalną o 15-20%, a w przypadku włókien wolno-kurczących się (ST) powoduje przybranie cech włókien szybko-kurczących (FT). Rozgrzewka, dzięki podniesieniu częstotliwości skurczów serca, podwyższa mentalną gotowość człowieka do wysiłku, poprawia ergonomię pracy, zwiększa przekazywanie tlenu do mięśni (efekt Bohra), oraz chroni aparat ruchu przed urazami.

  • Stretching statyczny-aktywny-izometryczny

Film instruktażowy (49 min)

Tradycyjne naciąganie mięśni – stretching statyczny – przynosi efekt przeciwny do podstawowego celu rozgrzewki, tj. podniesienia temperatury ciała. „Zastygając” w pozycji rozciągania wychładzamy organizm, cofając wszystkie wcześniej wymienione korzyści. W trakcie „rozciągania” statycznego mięśni, w pierwszych sekundach wcale ich nie rozciągamy! Winne tej sytuacji są ciałka Golgiego, znajdujące się w przejściach ścięgnisto-mięśniowych. W wyniku oddalania przyczepów naciąganego mięśnia, przekazują one do mózgu informację, aby chronił tkankę mięśniową przed rozerwaniem. Stan blokowania rozciągania mięśni przemija po kilkunastu/kilkudziesięciu sekundach i dopiero po tym okresie efektywnie uelastyczniamy tkankę mięśniową, przygotowując ją do wysiłku.

Stretching statyczny, wykonywany w końcowej części treningu, zwiększa również efekt DOMS, tj. opóźnionego bólu mięśni, potocznie nazywanego zakwasami. Ta forma rozciągania zakłóca przepływ krwi przez mięśnie, co może spowalniać regenerację powysiłkową.

  • Poizometryczna relaksacja mięśni

Film instruktażowy (15 min)

Główne założenie PIR dotyczy rozciągania tkanek za pomocą techniki napięcie-rozluźnienie (CR –contract-relax), w którym, przy określonym zakresie ruchomości, dochodzi do aktywnego napięcia tkanek przez pacjenta, przeciwko oporowi Terapeuty. Są to techniki skuteczne, stosunkowo proste oraz bezbolesne, związane są z napięciem izometrycznym i rozciągnięciem określonych grup mięśniowych.
Celem jest zmniejszenie napięcia mięśniowego, a proces terapii wymaga aktywnego udziału ze strony pacjenta, gdyż Terapeuta/Trener, wykorzystując aktywną pracę jego mięśni, wspomaga jego wysiłek.

  • Ćwiczenia aktywacji mięśniowej

Film instruktażowy (68 min)

Jesteśmy tak silni, jak silne jest nasze najsłabsze ogniwo. Zatem, jeżeli któraś z grup mięśniowych w ciele człowieka jest osłabiona, to duże prawdopodobieństwo, że swoją słabością zaburzać będzie pracę całego łanćucha kinematycznego- doprowadzając do występowania błędnego przebiegu wzorców ruchowych, zaburzenia techniki ćw. siłowych a tym samym doprowadzać do przeciążeń tkanek i zwiększonego ryzyka występowania kontuzji i urazów. Poprawnie wykonane ćwiczeń aktywacji mięśniowej w treningu w jego części rozgrzewki (stretchingu dynamicznego), pozwala właczyć do pracy osłabione mięśnie, zapewniając tym samym większą poprawność wykonania ruchów złożonych w części głównej treningu.

Kwestie Organizacyjne:

Cena kursu to 299zł!!

Czas trwania kursu: 8h

Data/miejsce: online

Zapisz się na Kurs Online
 

Kurs Strechingu poprowadzi:

Ponadto w czasie kursu skorzystasz z:

  • Skryptu „Stretching” z 2021 roku.

Jest to 66 stron treści teoretycznych stanowiących podstawę i przystępne wytłumaczenie treści praktycznych poruszanych w filmach instruktażowych kursu.

Studiując skrypt, zdobędziesz wiedzę teoretyczną opartą o współczesne badania naukowe, która ułatwi Ci zrozumienie  potrzeby indywidualizacji każdego parametru treningowego i dostosowanie go do indywidualnych predyspozycji osoby trenującej. Przyczyni się to do rozwoju zdrowia i poziomu sprawności fizycznej, a to wpłynie na poprawę efektywności każdego rodzaju formy aktywności fizycznej.

Praktyczna forma e-booka pozwala pracować z nim w dowolnym miejscu i czasie.