Skrining cz.3. Test zatrzymania przywiedzenia w stawie biodrowym

with Brak komentarzy

Test zatrzymania przywiedzenia w stawie biodrowym

Głównym zadaniem mięśnia pośladkowego średniego jest odwodzenie stawu biodrowego i stabilizacja miednicy w poziomie podczas obciążenia jednej kończyny dolnej w trakcie lokomocji.  Jeżeli mięsień odwodzący staw biodrowy jest słaby, bardziej widoczna staje się aktywność w płaszczyźnie czołowej, przez co każdy krok w trakcie aktywności fizycznej wymaga nakładu większej energii, ponieważ staw biodrowy nieznacznie przesuwa się na boki przy każdym kontakcie stopy z podłożem.

Charakterystyka testu:

Przy zgiętej kończynie dolnej mającej kontakt z podłożem do kąta ok. 60ᵒ w stawie biodrowym i 90ᵒ w stawie kolanowym, badający unosi i utrzymuje cały ciężar kończyny dolnej po stronie badanej, jednocześnie nie pozwalając na skręcenie miednicy do tyłu. Badający w pewnej chwili puszcza chwyt kończyny dolnej badanej. Osoba testowana ma za zadanie jak najszybciej zatrzymać opadanie kończyny dolnej siłą mięśnia pośladkowego średniego. Swobodne opadanie kończyny dolnej do przywiedzenia w stawie biodrowym świadczy o słabości mięśnia pośladkowego średniego.

Test Patricka

Mięsień pośladkowy średni współpracuje z innymi mięśniami: przywodzącymi znajdującymi się po wewnętrznej stronie uda oraz mm. naprężaczem powięzi szerokiej, który przechodzi w pasmo biodrowo-piszczelowe i utrzymuje prawidłowe ustawienie miednicy podczas stania na jednej nodze. Jeśli mm. pośladkowy średni jest słaby, musi nastąpić zwiększona aktywność mięśni współpracujących. Przy nieodpowiednim funkcjonowaniu mm. pośladkowego średniego, grupa mięśni przywodzących w stawie biodrowym będzie przejawiała skłonność do napinania się i nadczynności. Doprowadzi to do zakłócenia prawidłowej mechaniki stawu kolanowego, koślawości kolana a nawet zwiększy ryzyko występowania płaskostopia.

Charakterystyka testu:

 

Test oceny skrócenia grupy mięśni przywodzicieli/ew. zablokowania stawu krzyżowo- biodrowego. Test polega na ułożeniu stopy kończyny testowanej zgiętej w stawie kolanowym powyżej stawu kolanowego kończyny wolnej. Podczas wykonywania testu ból w pachwinie lub brak możliwości ułożenia obu stawów kolanowych na podobnej wysokości spowodowany jest przykurczem mięśni przywodzicieli uda.

 

Przy każdym negatywnym wyniku testu skriningowego, pierwszym działaniem, jakie powinniśmy podjąć jest terapia kompresyjno- niedokrwienna  i  technika autouwalniania powięziowo-mięśniowego grupy mięśniowej, której dotyczyło ograniczenie zakresu ruchu. Gdy uda nam się uwolnić punkty spustowe i zmobilizować tkankę powięziowo-mięśniową, następnym krokiem będzie zastosowanie poizometrycznej relaksacji mięśni i specyficznych ćwiczeń mobilizacyjnych lub wzmacniających, które mają za zadanie wyeliminowanie słabego „ogniwa”, czyli negatywnego wyniku testu.

Poniżej przedstawiono kilka przykładów.

Wybrane przykłady ćwiczeń usprawniających negatywnego wyniku testu zatrzymania przywiedzenia w stawie biodrowym

Terapia kompresyjno-niedokrwienna mięśnia pośladkowego przy użyciu piłki lacrosse.

Sposób wykonania: Leżenie na plecach z piłką do lacrosse/baseballa pomiędzy podłożem a mięśniem pośladkowym wielkim. Szukamy miejsca wzmożonej bolesności i uciskamy je przy pomocy piłki przez kilkadziesiąt sekund, po czym szukamy następnego miejsca wzmożonej bolesności łącznie przez okres ok. 2 min na każdą stronę

 

PW- w rozkroku w lekkim przysiadzie z mini-bandem nad kolanami. Ćwiczący wykonuje odwiedzenie kończyny w stawie biodrowym poprzez wspięcie na palce i odwiedzenie jednej z kończyn dolnych (np. w prawą stronę), przy użyciu siły przeciwległego mięśnia pośladkowego średniego  (w tym wypadku lewego).

PW- w leżeniu na boku mięśnia pośladkowego średniego nie wzmacnianego z mini-bandem nad kolanami. Kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych do kąta ok. 90ᵒ. Stopy ułożone w przedłużeniu tułowia. Ćwiczący wykonuje ruch odwiedzenia w stawie biodrowym razem z rozciągnięciem gumy mini-band z utrzymaniem skurczu izometrycznego przez 5s powtarzanych 10 razy. Ćw. wykonywane jest bez rotacji miednicy w tył.
 

Odwodzenie kończyny dolnej po stronie mięśnia pośladkowego średniego wzmacnianego w pozycji „mostu” i podporu bokiem na przedramionach z mini-bandem nad kolanami. Utrzymanie skurczu izometrycznego przez 5s w pozycji końcowej- ćwiczenie powtarzamy 10 razy, wykonywane bez rotacji miednicy w tył.

 

 

Ćwiczenia usprawniające negatywnego wyniku testu Patricka

 

 

 

 

 

Technika autouwalniania powięziowo – mięśniowego grupy mięśni przywodzących w stawie biodrowym specjalnym rollerem ręcznym.

Sposób wykonania: W miejscu zwiększonego dyskomfortu, bólu na chwilę dociskamy roller ręczny do wewnętrznej części uda uwalniając punkty spustowe. Powtarzamy tą czynność kilkukrotnie  ok. 2 min na każde udo od wewnętrznej strony.

 

PW- Klęk podparty obunóż w rozkroku ze stopami ułożonymi wewnętrznymi częściami na podłożu. Ćwiczący wykonuje ruch cofania i wysuwania bioder w przód.

 

 

PW- w wypadzie w przód. Lewym stawem łokciowym rozpychamy na zewnątrz lewy staw kolanowy przy utrzymaniu całej lewej stopy w kontakcie z podłożem. Jednocześnie prawe biodro chcemy zbliżyć do podłoża, rozciągając zginacze stawu biodrowego. Ćwiczenie powtarzamy obustronnie.