Kompetencje Medycznego Trenera Personalnego

with Brak komentarzy

Medyczny Trener Personalny to nowy kurs w ofercie Instytutu Rozwoju Trenerów Personalnych Fit – Academy, który to wychodzi na przeciw rosnącemu zapotrzebowaniu rynku pracy na specjalistów w zakresie opieki nad zdrowiem, sprawnością i wydolnością fizyczną człowieka a jednocześnie rosnącym wymaganiom klientów personalnych.

Zacznijmy od postawienia prostego pytania: Kim jest Medyczny Trener Personalny i jakie są jego kompetencje?

Zacznijmy przede wszystkim od kompetencji, które posiada Medyczny Trener Personalny wg. Europe Active Standards EQF Level 5 for Health Specialist. Medyczny Trener Personalny jest wyposażony w wiedzę oraz umiejętności, które czynią z niego specjalistę od ćwiczeń dla zdrowia. Do granic kompetencji zawodowych Medycznego Trenera Personalnego należą:

  • Diagnostyka ograniczeń sprawności i zdrowia u podopiecznego.
  • Dobór indywidualnych ćwiczeń usprawniających do ograniczeń fizycznych i wad postawy klienta na podstawie wyników Skriningu.
  • Programowanie procesu usprawniania oraz procesu treningowego w zależności od stanu zdrowia podopiecznego.
  • Modyfikowanie procesu usprawniająco-treningowego w zależności od postępów leczenia.
  • Stosowanie metod prewencji urazów w sporcie.
  • Współdziałanie w sztabie lekarsko- fizjoterapeutyczno-trenerskim w odniesieniu do granic zawodowych i w ramach wytycznych pozostałych specjalistów.
  • Doradztwo w zakresie zdrowego stylu życia i walki ze stresem.
  • Reedukacja wzorców ruchowych.
  • Modyfikowanie metod treningowych w zależności od stanu zdrowia i sprawności fizycznej podopiecznego.
  • Zapewnienie bezpieczeństwa w maksymalizacji efektów treningowych zawodników wysokiego wyczynu.
  • Korekcja wad postawy i zespołów posturalnych.
  • Polepszenie jakości życia podopiecznych poprzez zastosowane ćwiczeń usprawniających negatywnych testów skriningu i reedukacji wzorców ruchowych.

Medyczny Trener Personalny powinien bezwzględnie współpracować z podopiecznym w ramach ww. obowiązków oraz swoimi działaniami nie wykraczać poza nadane mu kompetencje, ingerując tym samym w obowiązki lekarza, fizjoterapeuty czy dietetyka klinicznego.

Czym różni się praca Medycznego Trenera Personalnego od Trenera Personalnego i  Trenera Przygotowania Motorycznego?

   Medyczny Trener Personalny w odróżnieniu od Trenera Personalnego czy Trenera Przygotowania Motorycznego zajmuje się głównie diagnostyką sprawności fizycznej, wad postawy i w zależności od wyników tych testów dobiera ćwiczenia usprawniające, reedukujące wzorce ruchowe czy stosuje ćwiczenia korekcyjne wad postawy i zespołów posturalnych. Do kompetencji Medycznego Trenera Personalnego należy również modyfikacja techniki wykonania ćwiczeń w zależności od indywidualnych predyspozycji sprawnościowych podopiecznego.

Na jakiej wiedzy bazuje praca Medycznego Trenera Personalnego?

Podczas aktywności fizycznej, ograniczony zakres ruchu w jednym stawie czy osłabiony mięsień (słabe ogniwo), zaburzać będzie prawidłowy wzorzec ruchowy. W takiej sytuacji zachowanie funkcji ruchu wymaga kompensacji w innym segmencie ciała poprzez zwiększony zakres ruchu sąsiedniego stawu, co może też prowadzić do przeciążenia tkanek. Jak wynika z powyższych rozważań na temat zależności mięśniowo-powięziowych w organizmie człowieka, zaburzenia w jednym miejscu mogą prowadzić do patologii w odległych częściach ciała. W zrozumieniu ww. zależności pomóc może opracowana przez Greya Cooka teoria podziału stawów człowieka na mobilne i stabilne. Według teorii joint by joint approach każdy staw ma jedną główną, ale nie jedyną, funkcję – mobilności lub stabilności. Nad lub pod każdym stawem mobilnym znajduje się staw lub odcinek ciała stabilny, począwszy od stawu skokowo-goleniowego, którego główną funkcją jest mobilność. Jeżeli w ww. stawie brakuje mobilności, funkcję tę przejmuje staw leżący wyżej lub niżej, którego główną funkcją powinna być stabilność.

Program Kursu Medycznego Trenera Personalnego obejmuję naukę przeprowadzania ponad 30 testów sprawności fizycznej, na podstawie których wyników dobierany jest priorytet zastosowania ćwiczeń jak i program ćwiczeń usprawniających, zapewniających powrót pełnej sprawności fizycznej, maksymalizację efektów treningowych oraz korekcję wad postawy i zespołów posturalnych.

Na czym polega praca Medycznego Trenera Personalnego?

Medyczny Trener Personalny ma za zadnie stworzyć skuteczny program korekcyjny i usprawniający dla swojego podopiecznego. Powinien zatem zawsze patrzeć na klienta jak na ciąg wzajemnie oddziałujących na siebie powiązań, a przede wszystkim zrozumieć je – aby zdiagnozować, a następnie wyeliminować słabe ogniwo, ograniczające jego sprawność oraz efektywność pracy treningowej. Zaburzenia w jednym ogniwie w ciele klienta, mogą prowadzić do zmian, często w jego odległych częściach ciała.

Medyczny Trener Personalny przestrzegając strategii identyfikacji słabych ogniw jest w stanie wykrzesać z podopiecznego  największy możliwy potencjał sprawności fizycznej i motorycznej. Mobilność, na której należy budować również stabilność stawów, progresja intensywności obciążeń oraz edukacja motoryczna każdego wzorca ruchowego – stanowią bazę przy powrocie do pełnej sprawności fizycznej oraz do maksymalizacji efektów treningowych przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka wystąpienia urazów i przeciążeń.

Podstawą identyfikacji słabych ogniw jest rozróżnienie czy problem badanego leży w braku mobilności czy w kontroli mięśniowej, tzw. czucia mięśniowego. Można to łatwo zweryfikować poprzez izolowane testy ruchomości w stawach (Skrining). Jeśli problemem jest czucie kinestetyczne rozwiązaniem tego może być trening reaktywności nerwowo-mięśniowej.

Jakie wykształcenie powinien posiadać Medyczny Trener Personalny?

Program kursu Medycznego Trenera Personalnego w Fit-Academy z pewnością zapewni rozwój warsztatu trenerskiego zarówno absolwentowi kursu Trenera Personalnego jak i trenerowi z wieloletnim stażem na najwyższym światowym poziomie. Dopełnieniem innowacyjnego podejścia do ciała człowieka w myśl koncepcji Medycznego Trenera Personalnego jest 158 stronicowy skrypt kursu, który w jasny i przystępny sposób tłumaczący praktyczne metody pracy z podopiecznym.

Perspektywa na przyszłość:

Rynek pracy trenerów personalnych dbających o rozwój zdolności motorycznych i poprawę efektów wizualnych swoich podopiecznych jest przesycony a nawet przeludniony. Aktualnie każdy może zostać trenerem personalnym, gdyż jest to zawód uwolniony prawnie i samo posiadanie tytułu Trenera Personalnego nie jest już niczym nadzwyczajnym czy przede wszystkim rzadkim. Aby wyróżniać się na rynku pracy, zwiększyć szansę na  wybicie się spośród masy trenerów personalnych trzeba wykazać się ogromną wiedzą oraz wysokimi umiejętnościami.

Ograniczenie sprawności fizycznej i występowanie wad postawy i zespołów posturalnych w Polskim społeczeństwie jest nagminne i coraz częściej spotykane nie tylko u osób starszych, ale obecnie również u młodzieży. Celem pracy Medycznego Trenera Personalnego jest  poprawa jakości życia, wyeliminowanie wady postawy i zespołów posturalnych klientów, jak również dbałość o rozsądny rozwój i progres treningowy sportowców. Testy i ćwiczenia usprawniające będące wynikiem opracowanego przez nas Skriningu nie tylko zapewniają rewelacyjny progres treningowy, ale przede wszystkim zapewniają powrót do zdrowia nawet w przypadkach wskazań do ingerencji chirurgicznych aparatu ruchu. Nie, to nie żart! Z pewnością słyszałeś stwierdzenie, że najlepszym lekarstwem jest ruch. Podczas zajęć medycznego trenera personalnego udowodnimy Ci że to stwierdzenie jest prawdziwe. Jeżeli dasz sobie szansę na rozwój i wybierzesz kurs Medycznego Trenera Personalnego w Fit-Academy, jesteśmy pewni że zrewolucjonizujesz swoje postępowanie treningowe, a Twoi podopieczni Ci za to podziękują.