Kurs Trenera Przygotowania Motorycznego to stała oferta Instytutu Rozwoju Trenerów Personalnych Fit – Academy, która cieszy się 100% satysfakcją naszych absolwentów. Kurs ten wychodzi na przeciw rosnącemu zapotrzebowaniu rynku pracy na specjalistów w zakresie kształtowania zdolności motorycznych sportowców i osób aktywnych fizycznie, diagnozy i poprawy poziomu sprawności i wydolności fizycznej człowieka a jednocześnie rosnącym wymaganiom klientów personalnych.
Zacznijmy od postawienia prostego pytania: Kim jest Trener Przygotowania Motorycznego i jakie są jego kompetencje?
Do granic kompetencji zawodowych Trenera Przygotowania Motorycznego należą:
- Diagnostyka poziomu wydolności fizycznej osób aktywnych fizycznie.
- Kształtowanie kondycyjnych zdolności motorycznych (siła, moc, szybkość, wytrzymałość, gibkość).
- Kształtowanie systemów energetycznych.
- Periodyzacja planu treningowego.
- Diagnostyka ograniczeń sprawności i wydolności fizycznej u osób aktywnych fizycznie.
- Dobór indywidualnych ćwiczeń usprawniających do ograniczeń fizycznych i wad postawy sportowca na podstawie wyników Skriningu.
- Programowanie procesu usprawniania oraz procesu treningowego w zależności od stanu sprawności, wydolności fizycznej i celu procesu treningowego sportowca.
- Stosowanie metod prewencji urazów w sporcie.
- Współdziałanie w sztabie lekarsko- fizjoterapeutyczno-trenerskim w odniesieniu do granic zawodowych i w ramach wytycznych pozostałych specjalistów.
- Reedukacja wzorców ruchowych.
- Modyfikowanie metod treningowych w zależności od stanu zdrowia i sprawności fizycznej sportowca.
- Zapewnienie bezpieczeństwa w maksymalizacji efektów treningowych zawodników wysokiego wyczynu.
- Programowanie suplementacji w sporcie.
Trener Przygotowania Motorycznego powinien bezwzględnie współpracować ze sportowcami w ramach ww. obowiązków oraz swoimi działaniami nie wykraczać poza nadane mu kompetencje, ingerując tym samym w obowiązki lekarza, fizjoterapeuty czy dietetyka klinicznego.
Czym różni się praca Trenera Przygotowania Motorycznego od pracy Medycznego Trenera Personalnego czy Trenera Personalnego?
Trener Przygotowania Motorycznego w odróżnieniu od Trenera Personalnego czy Medycznego Trenera Personalnego zajmuje się głównie diagnostyką sprawności, wydolności fizycznej oraz diagnozą poziomu kondycyjnych zdolności motorycznych. Na podstawie oceny i w zależności od wyników przeprowadzonych testów i badań, dobiera indywidualny proces postępowania treningowego, który zapewnia maksymalizację tempa budowy kondycyjnych zdolności motorycznych u podopiecznych sportowców i osób aktywnych fizycznie.
Na jakiej wiedzy bazuje praca Trenera Przygotowania Motorycznego?
Każdy odpowiedzialny Trener Przygotowania Motorycznego powinien bazować na treningu funkcjonalnym, aby zapewnić maksymalne osiągi swojego podopiecznego. Trening funkcjonalny jest to każdy trening efektywnie przygotowujący do wykonywania czynności, uwzględniający przygotowanie motoryczne oraz specyfikę wzorców ruchowych w konkretnej dyscyplinie sportu.
Trener Przygotowania Motorycznego chcąc stworzyć skuteczny program treningowy dla podopiecznych, powinien spojrzeć na sportowca jak na ciąg wzajemnie oddziałujących na siebie powiązań, a przede wszystkim zrozumieć je – aby zdiagnozować, a następnie wyeliminować słabe ogniwa, ograniczające efektywność pracy treningowej. Musimy mieć świadomość, iż zaburzenia w jednym ogniwie, mogą prowadzić do zmian, często w odległych częściach ciała.
Tylko przestrzegając strategii identyfikacji słabego ogniwa trener jest w stanie wykrzesać ze sportowca największy możliwy potencjał sprawności fizycznej i motorycznej. Mobilność, na której należy budować stabilność stawów, progresja intensywności obciążeń, edukacja motoryczna każdego wzorca ruchowego oraz kształtowanie systemów energetycznych i zdolności motorycznych – stanowią bazę do maksymalizacji efektów treningowych przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka wystąpienia urazów i przeciążeń.
Na czym polega praca Trenera Przygotowania Motorycznego?
Trener Przygotowania Motorycznego ma za zadanie stworzyć skuteczny program treningowy dla swojego podopiecznego, który uwolni indywidualny, najwyższy potencjał zdolności motorycznych sportowca w konkretnym, wcześniej założonym terminie, zapewniając podopiecznemu sukces sportowy. Opracowanie skutecznego, periodyzowanego planu treningowego obejmuję analizę:
– systemów energetycznych zasilających pracę treningową i startową sportowca.
– poziom kondycyjnych zdolności motorycznych sportowca na podstawie badań wydolnościowych
– występowania słabych ogniw ograniczających tempo budowy kondycyjnych zdolności motorycznych i zwiększających ryzyko wystąpienie urazów i kontuzji (na podstawie przeprowadzonego skriningu)
– Aktualnych predyspozycji psychosomatycznych podopiecznego
Trener Przygotowania Motorycznego ma za zadanie dzięki zastosowanym technikom przyspieszenia regeneracji powysiłkowej oraz znajomości zasad dozwolonego wspomagania wydolności fizycznej, zapewnić najkorzystniejsze tempo budowy zdolności motorycznych dostosowanych do predyspozycji i wieku biologicznego podopiecznych.
Jakie wykształcenie powinien posiadać Medyczny Trener Personalny?
Program kursu Trenera Przygotowania Motorycznego w Fit-Academy z pewnością zapewni rozwój warsztatu trenerskiego zarówno absolwentowi kursu Trenera Personalnego jak i trenerowi z wieloletnim stażem na najwyższym światowym poziomie. Dopełnieniem 20h praktycznych zajęć weekendowych jest 111 stronicowy skrypt kursu oraz ponad 7h wykładów online, które w jasny i przystępny sposób tłumaczą praktyczne metody pracy ze sportowcami, diagnostykę poziomu wytrenowania, kształtowania siły i mocy mięśniowej, szybkości i zwinności, kształtowania wytrzymałości, kształtowania systemów energetycznych i metod monitorowania i kontroli procesu treningowego.
Perspektywa na przyszłość:
Rynek pracy trenerów personalnych dbających o poprawę efektów wizualnych i sprawność swoich podopiecznych jest przesycony a nawet przeludniony. Aktualnie każdy może zostać trenerem personalnym, gdyż jest to zawód uwolniony prawnie i samo posiadanie tytułu Trenera Personalnego nie jest już niczym nadzwyczajnym czy przede wszystkim rzadkim. Aby wyróżniać się na rynku pracy, zwiększyć szansę na wybicie się spośród masy trenerów personalnych, a przede wszystkim współpracować ze sportowcami- trzeba wykazać się ogromną wiedzą z zakresu kształtowania zdolności motorycznych oraz wysokimi umiejętnościami.
Coraz częściej klienci personalni chcą przebiec maraton, pokonać dystans triathlonu czy wystartować w Runmaggedonie. Aby przełamywać granicę możliwości naszych podopiecznych, spełniać marzenia o sukcesie sportowym podopiecznych czy być częścią sztabu trenerskiego drużyny sportowej potrzebna jest nowoczesna wiedza oparta o współczesne badania naukowe oraz umiejętności indywidualizacji nie tylko planów treningowych, ale przede wszystkim ćwiczeń i techniki treningu siłowego. To wszystko w przystępny sposób zostanie omówione w trakcie trwania kursu Trenera Przygotowania Motorycznego. Daj sobie szansę na rozwój i sprawdź najbliższe terminy kursów Trenera Przygotowania Motorycznego.