Dziękuję całej grupie za aktywny udział w szkoleniu pt. „Struktura i planowanie jednostki treningu personalnego – część funkcjonalno-motoryczna” dn. 27.09.’15, podczas którego miałem przyjemność podzielić się swoim doświadczeniem.
Ze swej strony mam nadzieję, że udało mi się zainspirować otwarte umysły tych wspaniałych młodych ludzi i skłonić ich do poszerzania swej wiedzy w bardzo rozległej kwestii, jaką jest trening funkcjonalny.
Ten rodzaj treningu odgrywa ogromne znaczenie w pracy z większością klientów, gdyż zapewnia ogólny rozwój fizyczny i wzmocnienie wszystkich grup mięśniowych. Motoryka treningu funkcjonalnego nawiązuje (nie odzwierciedla) do czynności wykonywanych na co dzień. To także nauka priopriocepcji (czucia głębokiego), zapewniającej lepszą świadomość swojego ciała, stabilizacji, stanowiącej profilaktyczne wzmocnienie partii głębokich; oraz wyrabiania takich cech jak dynamika, gibkość, skoczność, siła i moc.
Trening funkcjonalny opiera się na pracy z całymi taśmami mięśniowymi, a więc preferuje ćwiczenia wielostawowe, o mieszanej intensywności i dynamice. Łączy w sobie elementy praktycznie wszystkich koncepcji treningowych opracowanych do tej pory, łącznie z treningiem izometrycznym oraz np. sportów walki.
Praca z klientem w tej sferze rozwoju fizycznego jest bardzo odpowiedzialna i wymaga sporej intuicji trenera, niemalże empatycznego „czucia” drugiej osoby. W grę wchodzą tu kwestie bezpieczeństwa, odpowiedniego dobrania intensywności i rodzaju ćwiczeń dopasowanych do potrzeb i możliwości klienta, a także czynniki motywacyjne, kwestie podejścia i kontaktu z klientem, tak by jego chęć i radość ze wspólnych ćwiczeń nigdy nie zmalała, a każda stagnacja była szybko zażegnana.
Zachęcam wszystkich także do poszerzania swej wiedzy z zakresu fizjoterapii i profilaktyki. Profesja trenera personalnego prędzej czy później musi się spotkać z zagadnieniami profesji fizjoterapeuty. Pamiętajmy, że zdrowy klient to szczęśliwy klient!
POZDRAWIAM CAŁY ZESPÓŁ